Evamariadebedding
Menu
  • Praktijk
    • Waarvoor kun je bij mij terecht?
    • Ligging en bereikbaarheid van de praktijk
    • Tarieven, afspraken en geheimhoudingsplicht
    • Psychotherapie
    • Rouwtherapie
    • Partnerrelatiebegeleiding
    • Supervisie en intervisie
    • Ervaringen van cliënten
      • op de sofa bij de therapeut
  • Publicaties
    • Verschenen boeken
      • ‘Verlieskunst, columns en kunst over verdriet en veerkracht’
      • Ze zeggen dat het overgaat
      • Stille verhalen
    • Gedichten
    • Interviews
    • Columns
  • Over mezelf
    • Genoten opleidingen
    • Iets meer over mijn weg als therapeute
    • Mijn professionele bezigheden
  • Columns
Menu

Gekooid of omhuld

Geplaatst op 14 april 2016 door evamaria

Lang heb ik moeten kijken naar een krantenfoto van een konijnenhok. De tekst zag ik later pas. Er was iets mee aan de hand, met die foto, met dat hok. Bleek het bij nadere lezing te gaan over een buitenwiegje; een nieuwe vinding om kinderen lekker in de gezonde buitenlucht te laten slapen.

Nu slaap ik al mijn hele leven in de gezonde buitenlucht en dat gaat als volgt: ik zet mijn raam open, ga in mijn bed liggen en doe mijn ogen
dicht. Helemaal niet moeilijk.
 Zelfs bij vriestemperaturen waait de gezonde buitenlucht lustig over mijn dekbed waar ik diep en gezellig onder verscholen lig. Mijn  moeder vertelde me eens dat ze toen we klein waren tijdens een bijzonder koude winternacht ongerust werd, een dikke trui over haar pyjama trok om de destijds normale kilte op de gangen te trotseren en even een rondje door het huis deed om te kijken of alle kinderen warm en veilig waren. Bij mijn kamertje aangekomen, klapte de deur bijna uit haar hand en sloeg de wind haar tegemoet. Ze tastte in het donker rond, stopte bezorgd mijn ijsvoeten die buiten boord hingen onder de dekens, trok die op tot boven mijn neus die ook al rood zag en wilde net zachtjes weer vertrekken naar haar eigen warme nest toen ze mij slaapdronken hoorde mompelen: “Ik wíl die kouwe dingen niet in mijn bed, hang ze maar weer buiten.”
De enige keren dat ik niet ‘buiten slaap’ is als het volle zomer is en ik me tegen de hitte indek door de luiken gesloten te houden. Dat overkomt me gewoonlijk niet in België of Nederland.
Maar soit, buiten slapen is gezond en kan heel fijn zijn. Bijzonder fijn zelfs. Als jong volwassene onder de oneindige sterrenhemel in de onvergetelijke uitgestrektheid van de Sinaïwoestijn; onder de krulwilg die in mijn vaders tuin in de doodstille Odervallei stond en waar hij op een stokoude stretcher, maar intens gelukkig met de natuur verbonden zijn laatste maanden sleet en waar wij in de laatste zomervakantie ’s nachts bij hem bivakkeerden op uit de schuur gesleepte, muffe kapokmatrassen; onder de volle maan die over ons groene vluchtoord in de Zwalmstreek scheen; op een luchtmatras, dronken van krekelgeluiden onder de verbijsterd heldere Melkweg van de Provençe.
  
En daar zit hem de kneep, denk ik. Om te beginnen ligt er op zo’n buitenwiegje een dak. In zo’n voor de gezondheid van de baby gecreëerd kooitje is geen ruimte voor sterren, de maan, de onmetelijkheid. Enkel voor getimede doses frisse lucht achter tralies. Bovendien, en dat is mijn belangrijkste punt; als zo’n kindje buiten gezond ligt te worden in een kooitje, waar zijn de ouders dan? Liggen die binnen, veel te licht slapend met hun oor op de babyfoon (ook niet gezond)? Kijken ze teevee? Of liggen ze soms ook buiten bij het konijnenhok? Ik denk van niet.
Waar is hun lijfelijke omhulling of desnoods enkel aanwezigheid? Waar zijn hun geluiden, hun woordjes, hun bevestiging van het leven?
‘Jij bent er, wij zijn hier, jij mag in onze adem slapen.’
Ik ben er persoonlijk diep van overtuigd dat deze gefluisterde, of gezongen of enkel gevoelde woordjes moeiteloos opwegen tegen tonnen door tralies gezeefde zuurstof. Zet desnoods je raam op een kier, zet die babyfoon uit en neem je baby dicht bij je op je kamer. Gezondheid met de grote G zit hem niet enkel in de meetbare zaken, maar juist ook in het onmetelijke van de liefde.     

Dit delen:

  • Klik om te delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Geen categorie

Recente berichten

  • Troost voorbij taal
  • Broodnodig
  • Op harde zolen
  • Wat zacht is, is nog niet zwak
  • ‘Uit doen put men tot doen zijn krachten’

Archieven

  • november 2025
  • september 2025
  • juli 2025
  • juni 2025
  • februari 2025
  • december 2024
  • november 2024
  • oktober 2024
  • september 2024
  • augustus 2024
  • juli 2024
  • april 2024
  • maart 2024
  • februari 2024
  • december 2023
  • november 2023
  • oktober 2023
  • september 2023
  • juli 2023
  • mei 2023
  • februari 2023
  • december 2022
  • september 2022
  • februari 2022
  • december 2021
  • november 2021
  • juli 2021
  • april 2021
  • maart 2021
  • mei 2020
  • maart 2020
  • februari 2020
  • december 2019
  • oktober 2019
  • september 2019
  • juni 2019
  • april 2019
  • januari 2019
  • december 2018
  • november 2018
  • februari 2017
  • mei 2016
  • april 2016
  • maart 2016
  • januari 2016
  • december 2015
  • november 2015
© 2025 Evamariadebedding | Aangedreven door Minimalist Blog WordPress thema
%d